REGULAMIN BEZPIECZNEGO FUNKCJONOWANIA STRZELNICY B7
znajdującej się na pierwszym piętrze budynku B7 w kompleksie CityPoint, przy ulicy Matuszewskiej 14 w Warszawie.
Definicje:
Strzelnica – obiekt zlokalizowany na pierwszym piętrze budynku B7 w kompleksie CityPoint przy ulicy Matuszewskiej 14 w Warszawie, przeznaczony do prowadzenia strzelań szkoleniowych, sportowych i rekreacyjnych oraz treningów strzeleckich, treningów bezstrzałowych, szkoleń i wykładów.
Prowadzący Strzelanie - osoba, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Ligi Obrony Kraju lub Polskiego Związku Łowieckiego.
Rozdział 1
Warunki korzystania ze strzelnicy
-
Prowadzący Strzelanie:
- Odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących
- wyznacza korzystającym ze strzelnicy stanowiska strzeleckie, a osobom towarzyszącym – miejsce bezpiecznego pobytu
- prowadzi książkę rejestru pobytu na strzelnicy, w której zamieszcza się następujące dane:
- imię i nazwisko korzystającego ze strzelnicy
- numer pozwolenia na broń oraz nazwę organu, który je wydał, albo adres korzystającego ze strzelnicy, jeśli nie posiada on pozwolenia na broń
- oświadczenie korzystającego ze strzelnicy o zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy i przepisami bezpieczeństwa, potwierdzone własnoręcznym podpisem.
-
Na strzelnicy zabrania się:
- osobom towarzyszącym osobom korzystającym ze strzelnicy wchodzenia na stanowiska strzeleckie oraz styczności z bronią,
- używania broni innych osób korzystających ze strzelnicy, bez zgody jej użytkownika,
- spożywania alkoholu lub używania środków odurzających oraz przebywania na terenie strzelnicy osób będących pod ich wpływem.
-
Na strzelnicy, w miejscu widocznym, umieszcza się:
- regulamin strzelnicy,
- decyzję o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania,
-
plan strzelnicy z oznaczeniem:
3.1. stanowisk strzeleckich,
3.2. punktu sanitarnego,
3.3. dróg ewakuacji,
3.4. miejsca instalacji telefonu lub innych urządzeń łączności,
3.5. wykaz sygnałów alarmowych,
3.6. informację o możliwości i sposobie połączenia się z najbliższym punktem pomocy medycznej.
-
Za szkody powstałe podczas strzelania oraz spowodowanie wypadku odpowiada:
- właściciel lub zarządca strzelnicy,
- prowadzący strzelanie lub trening strzelecki
- albo korzystający ze strzelnicy, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Rozdział 2
Sposób obchodzenia się z bronią
Poza terenem strzelnicy na obszarze całego kompleksu CityPoint, broń nosi się lub przenosi wyłącznie w kaburach w sposób niewidoczny lub w pudełkach albo w futerałach.
Kategorycznie zabrania się wyjmowania broni z kabur, pudełek lub futerałów na obszarze całego kompleksu City Point.
- Na terenie strzelnicy poza stanowiskiem strzeleckim nosi się broń rozładowaną z otwartymi komorami nabojowymi, bez pasów i pokrowców. W przypadku pistoletów i rewolwerów dozwolone jest ich noszenie w kaburach. Dopuszcza się inny sposób noszenia broni, jeśli tak stanowi regulamin zawodów.
- Wyjmowanie broni odbywa się wyłącznie na stanowisku strzeleckim lub treningowym tylko na polecenie prowadzącego strzelanie lub trening strzelecki.
- Wszelkich czynności związanych z obsługą broni dokonuje się wyłącznie z lufą skierowaną w kierunku kulochwytu, tarcz bądź przedmiotów będących celem na strzelnicy.
- Strzelanie rozpoczyna się wyłącznie na komendę Prowadzącego Strzelanie.
- Zakończenie strzelania zgłasza się Prowadzącemu Strzelanie.
- Po zakończeniu strzelania broń rozładowuje się i przedstawia do kontroli Prowadzącemu Strzelanie oraz opuszcza się stanowisko strzeleckie z bronią z otwartą komorą nabojową.
- Strzelanie i celowanie na terenie strzelnicy odbywa się wyłącznie na wyznaczonych stanowiskach strzeleckich, do tarcz lub innych przedmiotów będących celem na strzelnicy.
Rozdział 3
Sposób zachowania się osób przebywających na strzelnicy
- Korzystający ze strzelnicy jest obowiązany ściśle przestrzegać poleceń wydawanych przez Prowadzącego Strzelanie.
- Zabrania się wchodzenia przed stanowisko strzeleckie bez zgody Prowadzącego Strzelanie.
- Korzystający ze strzelnicy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, obowiązany jest przestrzegać przepisów dotyczących postaw strzeleckich.
- Po komendzie "STOP", wydanej przez Prowadzącego Strzelanie lub inną osobę, strzelający bezzwłocznie przerywają strzelanie.
- Na teren strzelnicy zwierzęta mogą być wprowadzone tylko w wyjątkowych przypadkach oraz obowiązkowo powinny być trzymane na uwięzi i pod ścisłym nadzorem opiekuna.
- Osobę naruszającą regulamin można usunąć ze strzelnicy.
- Dzieci mogą przebywać na strzelnicy wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub opiekunów.
Recepcja – miejsce rejestracji, płatności i obsługi osób korzystających ze strzelnicy i przebywających na jej terenie.
Hala strzelań (oś strzelecka) - odpowiednio przygotowane i zabezpieczone pomieszczenie z wyznaczonymi stanowiskami strzeleckimi, wewnątrz którego możliwe jest strzelanie z broni palnej.
Sala treningowa – sala przeznaczona do treningu bezstrzałowego, na której obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia amunicji oraz załadowanej broni.
Sala wykładowa – sala przeznaczona do prowadzenia wykładów, szkoleń teoretycznych oraz szkoleń praktycznych w zakresie składania i rozkładania broni, na której obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia amunicji oraz załadowanej broni.
Sala wykładowo-treningowa - sala na której w zależności od potrzeb możliwe jest prowadzenie wykładów lub treningów bezstrzałowych, na której obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia amunicji oraz załadowanej broni.