Galil SAR
Kaliber
5,56mm
Nabój
5,56x45
Pojemność magazynka
35
Szybkostrzelność
600-750 strz./min
Kraj produkcji
Izrael
Lata produkcji
1972-obecnie
Masa
3,75kg
Poziom trudności
SAR (od Short Automatic Rifle) to skrócona wersja etatowego karabinka Sił Obrony Izraela, przez żołnierzy IDF-u nazywana jest "G'lilon". Jest nie tylko cenioną przez wielu ekspertów wersją rozwojową Karabinka Kalashnikova - ale też liczna grupa, uważa go za najlepszą interpretację tej konstrukcji.
Doświadczenia Wojny Sześciodniowej z 1967 roku wykazały znacząco lepszą niezawodność w realiach walki pustynnej zdobycznych karabinków Kalshnikova nad belgijskimi karabinami FN FAL, które znajdowały się na wyposażeniu izraelskiej piechoty.
Karabinek swojego projektu zaproponował Uziel Galil - znany ze swojego pistoletu maszynowego Uzi, który powstał w 1956 - ale ostatecznie nie zyskał akceptacji. Propozycja Żyda rosyjskiego pochodzenia - Yisraela Balashnikova - zyskała więcej uwagi wojskowych decydentów. Konstruktor omawianego karabinka - w oczywisty sposób inspirowanego konstrukcją Kalashnikova - ostatecznie zmienił nazwisko na Yisrael Galil.
Względem AKM-a wprowadzono kilka ulepszeń cenionych przez strzelców. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia wyprowadzona jest również na lewą stronę, co bardzo ułatwia szybkie załączenie bezpiecznika. Występ przeładowania i zatrzask magazynka zostały powiększone dla poprawienia ergonomii. W stosunku do pierwowzoru zastosowano przeziernik (czyli pierścień zamiast typowej szczerbinki) umieszczony na tyle pokrywy zamkowej, co powoduje znaczne wydłużenie linii celowniczej (czyli odległości muszki od przeziernika), a co za tym idzie - zwiększenie celności praktycznej.
W pełnowymiarowej wersji AR zastosowano także nocne przyrządy celownicze: dwójnóg, przecinak do drutu (głównie kolczastego - stosowanego do budowania zasiek), i najważniejszy ze wszystkiego - rozwiązanie wydłużające żywotność magazynków - otwieracz do kapslowanych butelek.
Musimy w tym miejscu rozczarować wszystkich piwoszy. Siły zbrojne Izraela dysponują mobilnymi uzdatniaczami, które butelkują wodę - żołnierze zwykli otwierać ją szczękami magazynka.